top of page

Uykularda Sadece anne veya baba...

Güncelleme tarihi: 27 Oca 2022
Bebeğiniz kendisini sadece annesinin mi yatırmasına izin veriyor? Ya da sadece babasının mı yatırmasına izin veriyor? Size de bu durum tanıdık geliyor mu? Bazen bebeklerimiz bir tercihte bulunabiliyor ve sadece tek bir ebeveyni uyku esnasında kabul edebiliyor. Genelde tercihi anne oluyor. Annenin kendisini yatırmasının mümkün olmadığı günlerdeyse babayı ve uykuyu tamamen red edebiliyor bebeklerimiz.


Sadece Anne! veya tam tersi, sadece baba!

Peki neden böyle oluyor? Bebeğiniz genelde annesi ile daha çok vakit geçiriyorsa, bebeğiniz annesinin kendisini yatırmasını uyku rutinlerine dahil etmiş olabiliyor. Ya da tam tersi, babayı uyku rutinlerine dahil edebiliyor ve anneyi reddediyor. Fakat her zaman tek sebep bebeğinizin sizi rutinlerine dahil etmesi olmuyor. Aynı zamanda daha çok evde olabilirsiniz fakat yine de bebeğiniz sadece babayı tercih edebilir. Şöyle ki; bebeğimiz verdiğimiz sinyallere çok hassastır. Bu yüzden de sinyallere çok ama çok hassas yaklaşan ebeveyn hangisiyse onu daha çok tercih edebiliyor. Ve tabii bu durum dönemsel de olabiliyor.

0-6 ay dönemi: Bu dönemde bebeğiniz sizinle bir bağ kuruyor, güven hissi oluşuyor. Tavsiyem bol bol ten teması, bebeğiniz ile sohbet etmeniz (sizin sesinizi duyması) ve kokunuzu tanıması. Ortalama 4 - 6 aydan itibaren yüzünüzü daha da net bir şekilde hatırlıyor ve tanıyor olacaktır bebeğiniz. 5. aydan itibaren sizin dışınızda da farklı yüzlere (insanlara) ilgisi olsa da genelde anne ve babayl daha çok gülücük paylaşabilir. Size güveniyor!

6-9 ay dönemi: Bu dönemlerde ayrılık kaygısı başlayabiliyor. Uzak, yakın: Mesafe! Beşinci atak dönemi ise genelde 6. aydan itibaren başlayabiliyor ve bu dönemde ilişkiler ve bağlantıları keşfediyor bebeğiniz. Bu dönemde daha çok anne babanın kucağında, çok yakınında olmayı isteyebilir bebeğiniz. Tavsiyem böyle dönemlerde, ayrılık kaygısı olduğunu gözlemlediğinizde ise bol bol Ce-Ee oyunu oynamanızdır.

9-18 ay dönemi: Bu dönemde genelde kimi daha çok görüyorsa bebeğiniz (anne veya baba, veya ikinizi birden) sürekli yanında olmasını istiyor olabilir. Diğer kişilerle çok fazla ilgilenmeyebilir. Tercihlerde bulunabildiği bir dönemdedir.

2+ yaş dönemi: Bu dönemde iki yaş sendromuyla birlikte karakteri de oluşmaya başlıyor ki tam olarak ne istediğini keşfetmeye başlıyor. Örneğin bazen korktuğunda annenin sesine ihtiyaç duyabilir veya farklı bir durumda babaya ihtiyaç duyabilir.

Özellikle uykuya götürmede bebeğiniz sadece tek bir ebeveyni tercih ediyorsa bu durumda ne yapabilirsiniz? Rutinleri birlikte yapmayı deneyebilirsiniz. Böylece birlikte vakit geçirmiş olursunuz ve bebeğiniz sadece anne/baba değil her ikinize de yumuşak yaklaşımda bulunabilir ve kabul etmeyi keşfedebilir. Fakat fazla uyarı alıyorsa o zaman bir gün babanın, bir gün annenin yatırması da uygun olabilir. Evet kolay olmayabilir, fakat denemeden asla öğrenemez ve keşfedemez bebeğiniz. Ancak bilmelisiniz ki bir adım attıktan sonra devamı mutlaka geliyor olacaktır.

Sevgilerimle,


Ebru Yigitsoy

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page