top of page

Uyanıklık süreniz dolduğu andan itibaren mi bebeğinizi yatırıyosunuz?


Bu konuda aklımız bazen karışabiliyor...

Biyolojik saatimiz ve rutinlerimiz bizler için ve uykumuz için oldukça önemlidir.

Özellikle uykunun, kalitesine kavuşması adına en önemli detaylardan biridir diyebiliriz.


Peki uyanıklık süremiz tam olarak ne demektir?

Uyanıklık süremiz bebeğimizin uyandığı saatten itibaren bir uykudan uyandıktan sonra, bir sonraki uykusuna uyanık kalması uygun olan saat dilimidir. Örneğin bebeğiniz 4 aylık ise onun ortalama 2 saat uyanık kalması uygundur. Böylece diyelim ki saat 07:00 de uyandı, sonraki ilk uyku vaktimiz saatinin 09:00 olması uygundur.


Rutinlerimiz ise uyku önce hazırlığımızdır. Uyarıları harika, huzurlu bir şekilde bebeğimizin sindirmesine yardımcı oluyoruz. Sakin olmasını, rahatlamasını sağlıyoruz. Uykuya ne kadar keyifli geçiş yaparsa bebeklerimiz, o kadar da uykunun kalitesi artış gösterir. Örneğin daha da derin, uzun uykular ile karşılaşabiliriz.


Peki bir sonraki uyku vaktimiz saat 12:00, bu saatte uyumuş olması mı gerekiyor yoksa yatırmaya başlamamız mı gerekiyor?


Tavsiyem: Uyanıklık süreniz dolduğu andan itibaren lütfen bebeğimizi yatıralım. Uyanıklık süreniz örneğin saat 12:00, o zaman saat 12'de yatırmaya başlıyoruz. Peki neden? Çünkü uyanıklık süreniz esnasında vücutta uyku baskısı oluşmaktadır. Uyanıklık süremiz harika bir dengeye ulaştığında ve siz bebeğinizi yatırdığınızda çok daha kolay ve rahat uyuyacaktır. Ne çok erken ne çok geç... Örneğin uyanıklık süreniz 2 saat ama siz 1.5 saat sonra yatırıyorsunuz, o zaman uykuya çok çok direnebilir! Çünkü bebeğimizin vücudunda yeterince uyku baskısı yok...


Rutinlerimize ise uyanıklık süremiz dolmadan, yani ortalama 15 dakika öncesinde başlamanız uygundur.


Sevgilerimle,

Ebru Yiğitsoy28 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page