top of page

Gece Sürekli Uyanmalar


Bebeğinizin uyku problemi varsa bu çoğu zaman geceleri sürekli, genelde de her saat başı uyanıyor olması şeklindedir. En azından çoğu ailemizle uyku eğitimi süreçlerimizden önce görüştüğümde, en fazla karşılaştığımız sorunun bu olduğunu gözlemlemekteyim.


Peki biliyor muydunuz? Hiçbirimiz gece uyanmadan uyumuyoruz ki! Şu an belki bu söylediğim kulağa tuhaf geliyordur fakat şöyle ki daha önceki postlarımızda da paylaştığımız gibi yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de uyku döngüsü geçişleri vardır ki yetişkinlerde bir döngü ortalama 90 dakika sürmekteyken bebeklerimizde bu uyku döngüsü ortalama 30 ila 50 dakika sürmektedir. Bir uyku döngüsü tamamlandığında, uyku çok hafif olmaya başlar ve diğer döngüye geçiş yapılır. Bu geçiş döneminde biz yetişkinler nasıl ki yatağımızda dönüyor, biraz daha hareketli geçişler yapıyorsak, bu durum bebeklerimizde de aynı böyle yaşanmaktadır! Yani bebekler tam da bu geçiş esnasında mırıldanabilir, konuşabilir, hatta özellikle yeni bir beceri öğrenme sürecindeyse o an yeni becerisini deniyor olabilir. (Örneğin Ensar, yürümeyi yeni öğrendiğinde, uyku döngü geçişlerinde genelde ayağa kalkıp yatağın içinde yürüyordu!) Bu geçişlerde zaman zaman hafif ağlamalar dahi olabilir.


Bebeğiniz desteksiz uyumayı biliyorsa kolaylıkla sonraki uyku döngüsüne geçiş yapacaktır. Bu süreçte yeterince uyku baskısı olduğu ve buna ihtiyacı olduğu için uykuya devam edecektir. Fakat kendi kendine uyumayı bilmeyen bebeklerimizde ise durum daha farklıdır. Bebeğiniz o an neyi nasıl yapacağını bilmeyerek uyanacağı için ağlayacak ve size seslenecektir! Uykuya nasıl geçiş yaptıysa tekrar o şekilde tekrar uyumak isteyecek ve her uyku döngüsü geçisinde buna ihtiyaç duyacaktır.


Kısacası desteksiz uyuyan bebek uyku geçişlerinde yine desteksiz uyumaya devam edecek, destekli uyuyan bebeklerse sizden mutlaka bir yardım bekleyecektir.

Böyle durumlarda ise uyku eğitim yöntemlerimiz çok faydalı olmaktadır ki sayfamızda mümkün olduğu kadar bu yöntemlerimizi sizinle paylaşmaya devam etmekteyim. Dilerseniz diğer blog yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Fakat derseniz ki benim yardıma ve desteğe ihtiyacım var, bizlere dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz!


Unutmayalım ki her bebek uykuyu çok ama çok sever! Fakat her bebek neyi nasıl yapabileceğini bilemeyebilir. Bu konuda onlara yardımcı olmaz sizin elinizde!


Sevgilerimle,

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page